Emakeelepäevaks koostasid üheksanda klassi õpilased tervituskõned. Sinulgi, hea lugeja, on võimalus nendest osa saada.
HEAD EMAKEELEPÄEVA!
Kooliõpe inglise keeles ei saa kunagi olema. Miks? Sest kas teie suudaksite ette kujutada kogu meie haridussüsteemi inglise keeles? Mina ei suudaks. See käiks meie vabariigi seaduste ja meie moraalile vastu.
Eesti keelt on rääkinud meie esivanemad sadu ja tuhandeid aastaid tagasi, küll väga algelisel kujul, aga siiski eesti keelt.
Eesti keel ei ole lihtsalt olemiseks. See on meie kultuuri alustala ja seepärast peaks me seda hoidma ja kaitsma, mitte võõrkeele vastu välja vahetama. Hoidkem seda imelist keelt!
Kristjan Jaak
Täna on 14.märts, emakeelepäev. Päev, mis mõeldud meie kaunile ja kõlavale keelele. 1996.aastal langetati otsus tähistada emakeelepäeva 14.märtsil, kui on Kristjan Jaak Petersoni sünnipäev. Ta oli esimene eesti soost luuletaja, kes kirjutas eesti keeles ja teadvustas meie emakeele tähtsust. Ilma tema panuseta ei oleks kõneletud 1919.aastal eesti keelest kui riigi- ja rahvuskeelest. Ametlik riigikeele staatus kinnitati 1920. aastal Eesti Vabariigi esimeses põhiseaduses. Haridus- ja Teadusministeerium kuulutas 2019. aasta eesti keele aastaks, et arvukate sündmuste ja tegevustega väärtustada eesti keelt ning tähistada eesti keele seadustamist riigikeelena peaaegu sada aastat tagasi. Arvan, et ka meie peaksime igapäevaselt rohkem kasutama ning väärtustama meie emakeelt, tehes seda siis lauldes, luuletades, kirjutades ja rääkides. Kaunist emakeelepäeva!
Karmen
Eesti keel on meie emakeel. See on maailma ühe väga väikese rahva keel.
Seetõttu on eesti keelele mõju avaldanud võõrkeeled. Keeleteadlased hindavad olukorda murelikuks. Meie emakeele arengut on mõjutanud läbi aegade saksa, soome, vene keel ning nüüd on kõige mõjurikkamaks saanud inglise keel.
Tänapäeva noorte argikeeles leidub rohkesti inglise keelest tulnud laene. Näiteks sõna „ ilus´´ või „ tore´´ asemel öeldakse cool. Poes käimist nimetatakse shoppinguks.
Kuid miks me tahame kasutada neid inglise keelest laenatud sõnu? Üks põhjus võib olla see, et inglise keelt peetakse prestiižikamaks kui eesti keelt. Samas teisalt meeldib meile asju ilustada. Näiteks second-hand kauplus kõlab ilusamini kui kaltsupood.
Kui meie, eestlased, ei õpi ega räägi ilusat emakeelt, siis ei tee seda keegi.
Sisandra
Eesti keel on väga ilus keel. See on keel, mida räägid sina, mida räägivad su ema, isa ja teised sugulased ning tuttavad. Nad räägivad seda, sest see on nende emakeel, mida nad armastavad ja hoiavad. Nad armastavad seda keelt nagu mina ja sina. Nad tahavad seda rääkida ja armastada ja tulevikus selle oma lastele edasi pärandada. Seda keelt on räägitud juba enne sind ja su vanavanemaid.
Ma armastan meie keelt ja ma ei vahetaks seda mitte millegi muu vastu. Mu esimesed sõnad olid eesti keeles ja esimene laul, mida laulsin, oli eesti keeles. Esimesed sõnad, mis kuulsin, olid eesti keeles ja mu viimased sõnad, mida kunagi lausun on eesti keeles. Mu tulevased lapsed räägivad seda keelt ja nende lapsedki. Ma kavatsen hoida seda keelt ja ma loodan, et sina, armas lugeja, samuti hoiad ja säilitad seda erilist keelt.
Robin
Juba esimesest klassist peale puutume kokku eesti keele õppimisega. Selle klassi lõpuks saame selgeks tähed, esimesed sõnad. Õpetaja on meile abiks raskete sõnade õppimisel.
Kuuendas klassis külastavad meid liitsõnad ja võõrsõnad nagu näiteks füüsik ja bioloog. Selleks ajaks on ununenud sõber koma ja vend punkt. Kutsudes neid külla, tuletame endale meelde nende tähtsuse lauses või kirjandis.
Üheksandas klassis õppides tuleb mõelda eesti keele eksamile. Me oleme tegelenud juba esimesest klassist peale eesti keele õppimisega, kuid kardan, et see pole täielikult siiani selge. Vähemalt üheksanda klassi lõpuks teame kindlalt, et eesti keel on meile tähtis.
Renee